طراحي داخلي

بخش مقالات طراحي داخلي

 
 

نمايشگاه معماری

فروشنده معماری

نقش برجسته

سنگ مصنوعي

سنگ دکوراتيو

معماري داخلي

سقف کاذب

طراحي داخلي

شومينه

دکوراسيون داخلي

چمن مصنوعي

کفپوش پارکت

 

طراحي-داخلي

  • طراحي داخلي و دكوراسيون رستوران
  • طراحي داخلي فست فود و كافي شاپ
  • طراحي سالن كنفرانس و جلسات
  • طراحي داخلي و دكوراسيون فروشگاه
  • طراحي داخلي و دكوراسيون آپارتمان
  • طراحي غرفه هاي نمايشگاهي
  • طراحي داخلي فضاهاي اداري
  •  

 

طراحی داخلی چیست؟

 

طراحی داخلی مجموعه دانش ، فن و هنری است که با عناصر متعلقه و مرتبطش از قبیل فرم رنگ بافت و ... سعی در بهینه سازی فضاها و دست یابی به کارائی و کار کرد مناسب در کنار زیبائی معانی و معناها می باشد.طراحی داخلی با ایجاد مجموعه ای از بایدها و نبایدها "کثرت ها و کاستی ها "و قرار دادن فرم در برابر فرم و فضا " طبیعت در برابر هندسه ( معماری ارگانیک ) " داخل در برابر خارج و همچنین قدرت و منطق مردانه از یک سو و احساسات زنانه از سوی دیگر (که در اوج وجود به تفاهم رسیده اند )می کوشد ارتباط معنائی و فرمال (  Formal )را مفهوم بخشد . در واقع طراحی داخلی به وسیله این ترکیب می خواهد به اهداف مورده نظر خود در طراحی فضا دست یابد.

در طراحی داخلی با ایجاد ضرب و اهنگ در هندسه می توان احساسات انسانی را بیدار ساخت در تمامی ابعاد نفوذ کرد و حرکتهائی غیر از حرکتهای عمودی و افقی ایجاد کرد.

ما در معماری با فرکانس های نوری که طول و عرض و ارتفاع را تعریف می کنند، سروکار داریم و موقعی که این سه به موجزترین شکل واقع شود، شما احساس زیبایی می کنید

مجموعه ای از اشکال هندسی، که به صورت مجرد و بی هیچ واسطه ای در فضایی دو بعدی تعین یافته اند. تناسبات، ابعاد، غلظت، تونالیته رنگ های استفاده شده و تحریکات حسی موجود در هر اثر ، بیانگر هماهنگی دقیق در اجزاء است..

انسان به واسطه گرافيك محيطي در کنار طراحی داخلی با محيط پيرامون خود سخن مي گويد ، و با ديگران ارتباط برقرار مي كند. طراحی داخلی در ايجاد فضايي مطلوب و دلنشين براي افراد جامعه نقش موثردارد.

محيط مناسب يعني فضايي كه بشر در آن بتواند فارغ از فشارهاي ناخواسته رواني رشد كرده و شكوفا شود و اين از خواسته هاي عقلاني و منطقي هر جامعه است. گرافيك " محيط زيبايي بصري و نظم و هماهنگي مطلوب فضا است.

مقصود از تمام طرح هاي گرافيكي براي محيط داخلي و خارجي – ايجاد فضايي براي زندگي پر نشاط و سالم و قانع كننده است.

مشخص كردن يك مكان از مكاني ديگر ، زيبا سازي ، نظم و انسجام بخشيدن به فضاي و گسترش حيطه فعاليت طراحی داخلی، از اهداف گرافيك محيطي به شمار مي رود.

طراحی داخلی (Interior Design) که به عنوان یک حرفه، یک هنر و یک صنعت در دنیا شناخته شده، بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان ها به منظور انجام فعالیت های روزمره یعنی زندگی وکار است.
بخش اعظم عمر ما در فضاهای داخلی بناها سپری می شود. این فضاها محیطی را ایجاد می کنند که پاسخ گوی نیازهای اساسی ما نظیر نیاز به سرپناه بوده و بسیاری از فعالیت های ما در آن صورت می گیرد. همچنین آنچه به یک بنا روح می بخشد، فضای داخلی آن است. بنابراین می توان گفت کیفیت فضای داخلی از یک طرف تأثیر مستقیمی بر نحوه انجام فعالیت های ما در آن دارد و از طرف دیگر نگرش، احوال و شخصیت ما را تحت تأثیر قرار می دهد. بر این اساس، هدف طراحی داخلی، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت سازی زندگی در آن است. فضای معماری بدون طراحی داخلی یا اصلاً قابل استفاده نیست و یا در صورت قابل استفاده بودن، کارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت.
طراحی داخلی زندگی همه آحاد جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد و تأثیرات آن در زندگی به وضوح قابل مشاهده است. از این رو موضوع طراحی داخلی به هیچ وجه محدود به اقشار مرفه و خانه های اعیانی نیست. طراحی داخلی می تواند برای کل جامعه و طبقات کم درآمد هم مفید باشد. اگر قناعت را اصل اساسی امروز جامعه بدانیم و قصد داشته باشیم امکان زندگی راحت را در فضای 40 یا 60 متری آپارتمان ها فراهم کنیم، طراحی داخلی یک ضرورت گریزناپذیر خواهد بود. طراحی داخلی می تواند به ما نشان دهد که در این فضای کوچک چطور و با چه وسایلی باید زندگی کنیم.
از آنجا که طراحی داخلی در ارتباط مستقیم با ویژگی های روحی ـ روانی انسان قرار دارد، بایستی برای نیل به یک طرح مطلوب، ویژگی های رفتارهای انسانی در فضاهای داخلی زیستی اعم از عمومی و خصوصی، در طراحی به دقت مورد توجه قرار گیرد. از این رو طراح به هنگام طراحی فضای داخلی با دو مقوله سروکار دارد: کاربرد آن فضا، و احساس و تأثیری که می خواهد آن فضا بر استفاده کننده داشته باشد.
طراحی داخلی طیف گوناگونی از عناصر و مؤلفه ها از قبیل فرم، نور، رنگ، بافت، کف، سقف، دیوار، عناصر کارکردی و تزیینی و مبلمان را در برمی گیرد. این عناصر ابزارهای کار طراح هستند که همگی باید بطور هماهنگ و متناسب در یک طرح مرتبط و خوشایند قرار گیرند.
طراحی داخلی که در حد واسط میان معماری و طراحی قرار می گیرد، به همان میزان که شامل جنبه های کاربردی، ساختاری و فنی می شود، طراحی تجسمی و جنبه های بصری و زیبایی شناسانه را نیز در بر دارد. از این رو طراحی داخلی اغلب در ردیف هنرهای تجسمی به حساب آمده است و برای موفقیت در آن، بایستی تا حد نسبتاً زیادی با عناصر و اصول طراحی تجسمی و مبادی سواد بصری آشنا بود.
اگرچه طراحی داخلی امروزه به عنوان یک تخصص شناخته می شود و محدوده بسیار وسیعی را در بر می گیرد، اما از آنجایی که این رشته در ارتباط مستقیم با فضای داخلی خانه و زندگی روزمره می باشد، شناخت الفبای طراحی داخلی و تبیین مبانی آن به زبان ساده برای عموم مردم و بویژه زنان خانه دار، به قابل فهم کردن آن و برخوردی علمی با این پدیده خواهد انجامید و در نهایت تأثیری عمیق بر کیفیت فضاهای زیستی جامعه ما خواهد داشت. از این رو بنا داریم طی یادداشت هایی به مباحث مختلف طراحی داخلی بپردازیم و با بهره گیری از اصول طراحی تجسمی و سواد بصری و نیز با استناد به نمونه های موفق طراحی داخلی خانه در سطح جهان، دانش و آگاهی افراد خانواده را در این خصوص افزایش دهیم.

مسائلی که باید قبل از طراحی دکور منزل یا محیط کار یا رستوران یا بوتیک و...... در نظر داشته باشیم به این صورت میباشد:
1_همخوانی طرح مورد نظر با کاربری فضا
2_رنگ فضا

 

 طراحی داخلی به ناچار از تعریف معماری فضا پا فراتر می‌نهد.یک طراح داخلی باید هنگام برنامه ریزی جهت نظم دادن به فضا، مبله کردن و آرایش آن، هم از خصوصیات بالقوهٔ بنا در زمینهٔ اصلاح و آرایش آگاه باشد و هم بر ویژگیهای معمارانهٔ آن وقوف کاملی داشته باشد.روی این اصل طراحی فضای داخلی، نیاز به درک نحوهٔ شکل گیری فضا توسط نظام ساختمانی بنا و تعریف آن دارد.با چنین نگرشی طراح قادر خواهد بود تا عملاً با یک فضا کار کند، به همان شکل آن را ادامه دهد و ترکیبی را که در مقابل ویژگیهای ضروری یک فضای معماری قرار می‌گیرد، ارائه دهد.پس می‌توان به این صورت عنوان نمود که طراحی داخلی فصلی است بین معماری و دکوراسیون داخلی. طراحی فضاهای داخلی در صورتی که بدون در نظر گرفتن هدف و عملکرد فضاها و چگونگی ارتباط و ترکیب آنها با یکدیگر انجام پذیرد، تنها یک چهار دیواری و یا مجسمه‌ای را به وجود می‌آورد که از حیث فضاهای داخلی، اصولی و قابل قبول نمی‌باشد.طراحی موفق دارای فضاهای داخلی مطلوب بوده و چگونگی و ترکیب عناصر دو بعدی و سطوح افقی و عمودی آن فضاهای مطلوب را تشکیل داده و موجب زیبائی و قابل استفاده شدن هر چه بهتر ساختمان خواهد گردید.هدف طراحی داخلی نیز، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی و دستیابی به اصول زیبایی شناسانهٔ فضای داخلی است.پس وظیفهٔ طراح این است که از لحاظ مادی و معنوی محیطی به وجود آورد که مطلوب زندگی فردی و اجتماعی کارفرما باشد.اوست که تصمیم می‌گیرد از چه عناصری استفاده کند و چگونه آنها را در طی روند طراحی مرتب کند. تغییرات دائم و پیچیده در زمینهٔ این رشته، طراحی داخلی را با حرفه‌های در ارتباط با آن تطابق و آمیخته نموده‌است.در رتبهٔ اول معماری به طور ویژه و در مراتب دیگر، طراحی صنعتی، طراحی نمایشگاهی، طراحی صحنه و رشته‌های مرتبط، با این رشته در ارتباط هستند. طراحی داخلی، شامل برنامه ریزی، نقشه کشی و طراحی فضاهای داخلی یک بناست.این محیط‌های فیزیکی، جوابگوی نیازهای اساسی ما نظیر سرپناه و حفاظ بوده، زمینه را برای انجام فعالیتهایمان آماده کرده و نحوهٔ انجام آنها را تحت الشعاع قرار می‌دهند.

طراح داخلی آپارتمان خود باشیم

امروزه با افزایش روز افزون تنش های روانی ناشی از غوطه ور شدن در محیط های اجتماعی و صنعتی نیاز به فضایی آرام و دلنشین بیش از پیش احساس می شود. به همین دلیل توجه به زیبایی محلی که در آن زندگی می کنیم بسیار قابل اهمیت است. متاسفانه در کشور ما کمتر توجهی به طراحی داخل بنا می شود و طراحی داخلی به رستوران ها و مرکز تجاری خلاصه می شود. شاید یکی از دلایل مهم آن بالا بودن هزینه طراحی به وسیله فرد متخصص است. در اینجا نکاتی ساده در مورد طراحی داخلی کل آپارتمان اشاره می شود تا شما نیز بتوانید بدون استفاده از تخصص فردی تا حدودی به طراحی فضای آپارتمانی خود بپردازید.

• فضای ورودی:
ورودی ساختمان جزء فضاهایی می باشد که در طراحی آن کمتر توجه می شود و معمولا" به عنوان جاکفشی از آن استفاده می شود، در صورتی که اولین فضایی که پیام دعوت را به مخاطب ارسال می نماید ورودی است و می بایست این پیام را با به کارگیری عناصر بصری مناسب تقویت کرد. جهت تحقق بخشیدن به این هدف می توان از کمد های جالباسی همراه با بوفه استفاده کرد. توجه کنید که ابعاد عرضی کمد زیاد نباشد زیرا فضا را خرد و حقیر می نماید. استفاده از یک آینه قدی نیز این فضا را کامل تر می کند.

• نشیمن و پذیرایی:
بعد از ورودی به فضای نشیمن و پذیرایی می رسیم. عناصری که در مسیر ورود به نشیمن یا پذیرایی قرار می گیرند می بایست به نحوی چیده شوند که فرد را به طرف محل مبلمان هدایت و همراهی نمایند. و تا حد امکان باعث دور زدن و یا چرخیدن مهمان نشوند. پیش بینی شومینه در فضای نشیمن نحوه چیدمان مبل ها را آسان تر می نماید، در این حالت امکان قرار دادن مبل ها به صورت متقارن در دو طرف شومینه فراهم می شود. نحوه قرارگیری مبلمان پذیرایی بهتر است به صورت دوار یا مستطیلی باشد و در صورت قرار دادن یک آباژور در زاویه بین مبل ها می توان بر ابهت فضا افزود. دقت کنید آباژور را از نوع بلند پایه انتخاب نمایید . (به جای آباژور می توانید از گیاهان بنجامین استفاده کنید)

 

• نهار خوری:
فضای نهار خوری معمولا" در کنار پذیرایی قرار می گیرد و نیاز به میز نهار خوری، کمد یا قفسه ای برای نگهداری ظروف و نور پردازی مناسب دارد. دقت کنید که میز را نسبت به ابعاد فضا انتخاب نمایید که معمولا" تا دو برابر اعضای خانواده کافی است.

• اتاق خواب:
اتاق خواب معمولا" جهت استراحت مورد استفاده قرار می گیرد و می بایست تمام توان را برای ایجاد آرامش در آن به کار گرفت. در اتاق خواب بهتر است از رنگ های سرد استفاده شود (مانند رنگ مایه های سبز و آبی) زیرا رنگ های سرد آرامش بخش هستند. دقت نمایید تخت را در زیر پنجره و یا روبروی در ورودی اتاق قرار ندهید. زیرا هنگام باز بودن درب اتاق فردی که بر روی تخت داز کشیده کاملا" قابل دید است.

• اتاق خواب فرزندان: برخلاف پدر و مادر فرزندان علاوه بر استراحت در اتاق خواب استفاده های دیگری نیز از آن می برند و نحوه طراحی بستگی به جنسیت (دختر یا پسر)، رشته تحصیلی، سن و ... دارد و نسبت به نیاز آنها طراحی صورت می پذیرد.

 

 

end end end end end end end

سایر مقالات طراحي داخلي

طراحي-داخلي

تاريخچه طراحي داخلي

4 اصل در اجراي طراحي داخلي آپارتمان :

راههاي اجراي طراحي داخلي :

طراحي داخلي

کفپوش ترکیش فلور

طراحی نورپردازی فضای سبز

نورپردازی فضای سبز سه بعدی

پرده اسکرین خورشیدی (sun screen)

دکور پلاس

سایبان برقی

اجرای بام سبز

لمینت فلور پن

سقف متحرک

سقف اتوماتیک برقی پلی کربنات

ایران روف گاردن

مرکز فروش کرکره شفاف ایران

شرکت آرشا دکور

شرکت بهسازان فرنودحفار

فروشگاه چک لوستر

شرکت تولیدی شرق کاوان آسیا

گروه فنی و مهندسی آرشيت بنای ایرانیان عمران

شرکت فناوری ساختمان تولید کننده کابینت و جکوزی

سایه روشن

هنرکده ماه | سفال نقش برجسته